9 Haziran’da gerçekleşecek olan Avrupa Parlamentosu seçimlerine Fransa’dan 37 liste altında adaylar katılıyor. Yayımlanan listeler arasında Nagib Azergui’nin öncülüğündeki Fransa Müslüman Demokratlar Birliği’nin « Özgür Filistin » listesi de bulunuyor.
360 milyon Avrupalı, Avrupa Parlamentosu’nun 705 milletvekilini seçmek için 9 Haziran 2024 tarihinde sandık başına gidecek.
Avrupa Birliğine bağlı 27 ülkede aynı gün yapılacak seçimlere katılacak olan siyasi partiler, adaylarını kesinleştirdikten sonra oluşturdukları listeleri bağlı bulundukları ülkelerin İçişleri Bakanlıklarına sundu.
Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından denetimi tamamlanan 37 liste dün Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile resmiyet kazandı. Her listede 81 aday bulunurken, isimleri Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamede bulunan adaylar bugünden itibaren sıkı bir seçim maratonuna katılacak.
Genel siyasi partilerinin tamamının katıldığı seçimler için bu yıl sunulan listeler arasında Fransız egemenliğini korumayı hedefleyen, çevreyi savunanlar ağırlıkta bulunuyor.
37 liste arasında, 2019 yılındaki seçimlerde aday olan Nagib Azergui’nin öncülüğünde bu yıl oluşturulan « Free Palestine – Özgür Palestin » listeside yer alıyor,
Fransa’daki aday listeler arasında, Ocak ayından bu yana yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında, Jordan Bardella’nın liderliğindeki aşırı sağcı ve muhafazakar Ulusal Birlik Partisi’nin listesi birinci sırada bulunuyor. Valerie Hayer’in öncülüğündeki Macroncu liste ikinci sırayı alırken, Raphael Glucksmann’ın liderliğindeki Sosyalist Parti/Place Publique üçüncü sıradan geliyor.
Avrupa Seçimleri’ne katılacak 37 Liste
1 Bağımsız İnsanlık İçin – Liste başı: M. Fidèl.
2 Gerçek Demokrasi İçin: Kendimiz Karar Verelim! – Liste başı: Philippe Ponge.
3 Gururlu Fransa – Liste başı: Marion Maréchal.
4 Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) – Liste başı: Manon Aubry.
5 Fransa Geri Dönüyor! – Ulusal Birlik (RN) – Liste başı: Jordan Bardella.
6 Avrupa Ekolojisi (EELV) – Liste başı: Marie Toussaint.
7 Free Palestine-Özgür Filistin – Liste başı: Nagib Azergui.
8 Hayvan Partisi (PA) – Liste başı: Hélène Thouy.
9 Devrimci Komünist Parti – Liste başı: Olivier Terrien.
10 Korsan Parti (PP) – Liste başı: Caroline Zorn.
11 Avrupa İhtiyacı – Yeniden Doğuş – Modem – Horizons – Udi – Radikal Parti – Liste başı: Valérie Hayer.
12 PACE – Avrupa Vatandaşları Partisi, Avrupa Ordusu İçin, Sosyal Avrupa İçin, Gezegen İçin! – Liste başı: Audric Alexandre.
13 Ekinoks: Pratik Ekoloji ve Demokratik Yenilik – Liste başı: Marine Cholley.
14 Pozitif Ekoloji ve Bölgeler – Liste başı: Yann Wehrling.
15 Asselineau-Frexit, Alım Gücü ve Barış İçin – Halk Cumhuriyeti Birliği (UPR) – Liste başı: François Asselineau.
16 Barış ve Büyüme Karşıtı – Liste başı: Michel Simonin.
17 Başka Bir Avrupa İçin – Liste başı: Jean-Marc Fortané.
18 Fransa’nın Sesini Avrupa’da Duyurmak İçin Sağ – Cumhuriyetçiler (LR) – Liste başı: François-Xavier Bellamy.
19 İşçi Mücadelesi (LO) – Liste başı: Nathalie Arthaud.
20 Avrupa’yı Değiştir – Yeni Anlaşma (ND) – Liste başı: Pierre Larrouturou.
21 Biz Halkız – Liste başı: Georges Renard-Kuzmanovic.
22 Sınırsız ve Patronsuz Bir Dünya İçin, Acil Devrim! – NPA Devrimciler (NPA) – Liste başı: Selma Labib.
23 Ekmek, Barış, Özgürlük İçin!, İşçi Partisi Tarafından Sunulan – Liste başı: Camille Adoue.
24 Avrupa Yeter! – Yurtseverler (LP) – Liste başı: Florian Philippot.
25 Hayır! Kendi Ellerimize Alalım – Liste başı: Edouard Husson.
26 Kale Avrupa – Ulusal Birlik Listesi – Liste başı: Pierre-Marie Bonneau.
27 Avrupa’yı Uyandır – Sosyalist Parti (PS) – Place Publique (PP) – Liste başı: Raphaël Glucksmann.
28 AB ve NATO’ya Hayır, Barış ve Sosyal İlerleme İçin Komünistler – Liste başı: Charles Hoareau.
29 Kırsal İttifak – Liste başı: Jean Lassalle.
30 Özgür Fransa – Liste başı: Francis Lalanne.
31 Avrupa Bölgeleri Ekoloji – Radikal Sol Parti (PRG) – Bölgeler ve Halklar Dayanışması – Volt – MDP – MDC – Liste başı: Guillaume Lacroix.
32 Vatandaş Kovanı – Liste başı: Lorys Elmayan.
33 İşçi Dünyası İçin Birleşik Sol – Komünist Parti (PCF) – Cumhuriyetçi ve Sosyalist Sol (GRS) – Liste başı: Léon Deffontaines.
34 Çocukları Savunmak İçin – Liste başı: Gaël Coste-Meunier.
35 Merkezde Ekoloji (EAC) – Liste başı: Jean-Marc Governatori.
36 Temsilci Demokrasi – Liste başı: Hamada Traoré.
37 Esperanto Ortak Dil – Avrupa Demokrasi Esperanto (EDE) – Liste başı: Laure Patas d’Illiers.
Fransızca liste
Liste Pour une humanité souveraine – Tête de liste: M. Fidèl.
Liste Pour une démocratie réelle : décidons nous-mêmes! – Tête de liste: Philippe Ponge.
Liste La France fière – Tête de liste: Marion Maréchal.
Liste La France Insoumise (LFI) – Tête de liste: Manon Aubry.
Liste La France revient! – Rassemblement national (RN) – Tête de liste: Jordan Bardella.
Liste Europe Écologie (EELV) – Tête de liste: Marie Toussaint.
Liste Free Palestine – Tête de liste: Nagib Azergui.
Liste Parti animaliste (PA) – Tête de liste: Hélène Thouy.
Liste Parti révolutionnaire communistes – Tête de liste: Olivier Terrien.
Liste Parti pirate (PP) – Tête de liste: Caroline Zorn.
Liste Besoin d’Europe – Renaissance – Modem – Horizons – Udi – Parti Radical – Tête de liste: Valérie Hayer.
Liste PACE – parti des citoyens européens, pour l’armée européenne, pour l’Europe sociale, pour la planète! – Tête de liste: Audric Alexandre.
Liste Équinoxe : Écologie pratique et renouveau démocratique- Tête de liste: Marine Cholley.
Liste Écologie positive et territoires – Tête de liste: Yann Wehrling.
Liste Asselineau-Frexit, pour le pouvoir d’achat et pour la paix – Union populaire Républicaine (UPR) – Tête de liste: François Asselineau.
Liste Paix et décroissance – Tête de liste: Michel Simonin.
Liste Pour une autre Europe – Tête de liste: Jean-Marc Fortané.
Liste La droite pour faire entendre la voix de la France en Europe – Les Républicains (LR) – Tête de liste: François-Xavier Bellamy.
Liste Lutte ouvrière (LO) – Tête de liste: Nathalie Arthaud.
Liste Changer l’Europe – Nouvelle Donne (ND) – Tête de liste: Pierre Larrouturou.
Liste Nous le peuple – Tête de liste: Georges Renard-Kuzmanovic.
Liste Pour un monde sans frontières ni patrons, urgence révolution! – NPA Révolutionnaires (NPA) – Tête de liste: Selma Labib.
Liste Pour le pain, la paix, la liberté!, présentée par le Parti des travailleurs – Tête de liste: Camille Adoue.
Liste l’Europe ça suffit! – Les Patriotes (LP) – Tête de liste: Florian Philippot.
Liste Non! Prenons-nous en mains – Tête de liste: Edouard Husson.
Liste Forteresse Europe – liste d’unité nationaliste – Tête de liste: Pierre-Marie Bonneau.
Liste Réveiller l’Europe Parti socialiste (PS) – Place publique (PP) – Tête de liste: Raphaël Glucksmann.
Liste Non à l’UE et à l’OTAN, Communistes pour la paix et le progrès social – Tête de liste: Charles Hoareau.
Liste Alliance rurale – Tête de liste: Jean Lassalle.
Liste France libre – Tête de liste: Francis Lalanne.
Liste Europe Territoires Écologie – Parti Radical de Gauche (PRG) – Régions et Peuples Solidaires – Volt – MDP – MDC – Tête de liste: par Guillaume Lacroix.
Liste La ruche citoyenne – Tête de liste: Lorys Elmayan.
Liste Gauche unie pour le monde du travail – Parti communiste (PCF) – Gauche républicaine et socialiste (GRS) – Tête de liste: Léon Deffontaines.
Liste Défendre les enfants – Tête de liste: Gaël Coste-Meunier.
Liste Écologie au centre (EAC) – Tête de liste: Jean-Marc Governatori.
Liste Démocratie représentative – Tête de liste: Hamada Traoré.
Liste Esperanto langue commune – Europe Démocratie Espéranto (EDE) – Tête de liste: Laure Patas d’Illiers.